GMINA WYSZKI ZAPRASZA

Coraz więcej osób dostrzega walory przyrodnicze i turystyczne mniejszych miejscowości, które wcześniej przegrywały z popularnymi ośrodkami wypoczynkowymi zlokalizowanych w rejonach o rozbudowanej infrastrukturze turystycznej. Jednym z regionów, któremu warto się przyjrzeć, jest Gmina Wyszki. Goście z dalszych stron docenią rozbudowaną bazę noclegową – bez trudu można tu znaleźć noclegi

Gmina Wyszki położona jest w obrębie mezoregionu Równina Bielska wchodzącego w skład Niziny Północnopodlaskiej, pozostała niewielka północna część obszaru gminy leży w obrębie mezoregionu „Dolina Górnej Narwi”.

Obszar chronionego krajobrazu „Dolina Górnej Narwi” są to tereny charakteryzujące się mało zdegradowanym środowiskiem naturalnym o zachowanej równowadze ekologicznej i wysokich walorach krajobrazu naturalnego. Dolina Narwi stanowi istotny obszar łączący Puszczę Białowieską i Biebrzański Park Narodowy i stanowi element krajowego systemu przyrodniczego.

NA MAPIE

POMNIKI PRZYRODY

Na terenie gminy znajdują się następujące pomniki przyrody:

• Głaz narzutowy o obwodzie 7,5 m znajdujący się na terenie wsi Falki,
  • Dwa głazy narzutowe o obwodzie 11,0 i 11,6 m znajdujące się na terenie wsi Godzieby,
  • Jesion o obwodzie 251 cm, wysokości 26,0 m i wieku około 120 lat rosnący na terenie wsi Strabla,
  • Dąb szypułkowy o obwodzie pnia 580 cm i wysokości 25 m rosnący na terenie miejscowości Osówka.

Obszar gminy Wyszki to obszar o olbrzymim potencjale przyrodniczym charakteryzujący się dobrymi warunkami do rozwoju usług turystycznych oraz agroturystyki. Jakie są ku temu przesłanki? Na przykład przez gminę przebiega szlak rowerowy im. Jana Pawła II. Trasa szlaku bogata jest w walory krajoznawcze – szlak liczy około 90 km.

Odwiedzając gminę można poznać klimat Podlasia. Można znaleźć tu wszystko, co jest związane z tym regionem. W gminnej ewidencji zabytków ujętych jest ich wiele – poniżej ich lista:

1. Falki, cmentarz wojenny
  2. Górskie Kolonia, mogiły z czasów II wojny światowej
  3. Kamienny Dwór, dwór drewniany w zespole dworskim
  4. Kamienny Dwór, dwór murowany w zespole dworskim
  5. Kamienny Dwór, lamus w zespole dworskim
  6. Kamienny Dwór, mleczarnia w zespole dworskim
  7. Kamienny Dwór, pozostałości parku w zespole dworskim
  8. Malesze, cmentarz prawosławny
  9. Olszanica, wiatrak koźlak

Okolica ma z pewnością spory potencjał turystyczny. Widać to po powiększaniu się bazy noclegowej. Turyści znajdą tu nie tylko tanie kwatery, ale również cieszące się coraz większą popularnością apartamenty do wynajęcia, które oferują zdecydowanie więcej swobody i prywatności. Wreszcie znaleźć tu również można domki wypoczynkowe, całoroczne, ogrzewane. Dzięki temu właściwie przez cały rok można tu wypoczywać i cieszyć lokalnymi atrakcjami przyrodniczymi i nie tylko.

Gdzie na wakacje z gminy Wyszki?

Wśród mieszkańców gminy i okolic najczęściej wybieranymi wakacyjnymi kierunkami są: Mazury, Bieszczady, Tatry oraz Pomorze. Z pewnością na taki wybór wpływ mają uwarunkowania geograficzne.

Wakacje na Mazurach cieszą się coraz większym zainteresowaniem, są wybierane nie tylko na letnie wakacje, ale również poza sezonem. Na ich popularność wpływ ma sporo możliwości wypoczynku, zarówno aktywnego jak i biernego. Liczne jeziora skłaniają do wypoczynku nad wodą. Miłośników przyrody zainteresuje możliwość spacerów po lesie. Podczas takich wędrówek można natknąć się również na przedstawicieli mazurskiej fauny. W Bieszczady jest również w miarę blisko, co sprawia że ten górski kierunek cieszy się sporą popularnością wśród mieszkańców posiadających własne środki transportu. I wreszcie morze – któż nie kocha morza Bałtyckiego! Urlop nad morzem od zawsze dobrze się kojarzy – szczególnie w sezonie. Oczywiście nad polskie morze wybrać się można właściwie przez cały rok – noclegów tam na pewno nie zabraknie. Warto tylko pamiętać, by poza sezonem rezerwować noclegi raczej w większych miejscowościach, by można było bez problemu znaleźć wyżywienie na miejscu.